Hallottad már ezt a kifejezést, de fogalmad sincs róla mégis mi lehet ez ? A CMS (Content management system) magyarul tartalomkezelő rendszer egy olyan szoftver, amely segítségével a felhasználok honlapot hozhatnak létre és akár mélyebb ismeretek nélkül is kezelhetik azt.
Nagy előnye ezeknek a rendszereknek, hogy kódolási ismeretek nélkül is használhatók, a rendszer elintézi a weboldalkészítés alapjait, így teszi könnyen kezelhetővé a felületet és egyszerűbbé a tartalomfeltöltést és egyszerű beállításokat.
Elég jól hangzik, igaz? Nem mindenki szeret vagy tud kódolni és mégis szeretné honlapot készíteni. Természetesen vannak olyan megoldások, amihez feltételenül szükséges egy jó programozó szaktudása- de egy egyszerűbb honlap esetében, kódolási ismeretek nélkül is létrehozható a kivánt eredmény.
Mostmár biztos érdekel, hogyan és miként lehet ezeket a rendszereket használni. A CMS-re jellemző, hogy sablonokból építkezik, így a felépítéssel vagy a designnal sem kell sokat bajlódni-mint, ahogy a Canvában is vannak előre elkészített sablonok, itt is hozzá lehet jutni ingyenesen vagy fizetős verziót használni. Ezekhez a rendszerekhez bővítményeket is lehet használni, így még több funkció válhat elérhetővé a honlapon. Ezenfelül a CMS lehetővé teszi, hogy akár egyszerre több ember is dolgozhasson az adott honlapon, míg az egyik a marketing kampányon dolgozik, addig a másik személy webáruházzal kapcsolatos munkafolyamatokat végzi.
Szóval ezek után érdekel, melyek a legismertebb CMS rendszerek?
WordPress
Az egyik legjobban elterjedt CMS rendszer elég valószínű hogy már hallottál te is róla, ha egy kicsit is érdekel téged ez a világ. Nemhiába hisz piacvezetőnek számít, mivel a webhelyek több, mint 40 % WordPress alapokra épült. Rengeteg bővítmény érhető el hozzá- így könnyen a bőség zavarában szenvedhet az ember-emellett könnyen kezelhető, felhasználóbarát rendszer. Ami még szimpatikusabbá teheti, hogy több ezer sablon érhető el hozzá, így akár gyorsan és egyszerűen lehet felépíteni a kívánt honlapot.
Joomla
Leginkább tapasztaltabb fejlesztőknek ajánlott, mint kezdőknek. Többnyelvű támogatást nyújt a felhasználóknak, így akinek ez fontos szempont az bátran használhatja akár közösségi jellegű webhelyek elkészítésére és kezelésére. Előnye a WordPressel szemben, hogy több funkciót kínálnak anékül, hogy bővitményeket kellene letölteni.
Drupal
Nagy adatmennyiséget feldolgozó weboldalok készítéséhez ajánlják, itt már szükséges programozói háttértudás. Leginkább nagyvállalatok használják az adatmennyiségek feldolgozása érdekében. Itt is elérhető több ezer sablon és több tízezer beépülő modul.
Blogger.com
Mint, ahogy a neve is sejteti ez a rendszer a bloggoláshoz jött létre. Az oldal autamatikusan létrehoz egy domain nevet az új felhasználó számára, de egyedi címet is vásárolhat magának. Több száz előre elkészítette sablon közül választhatunk, a rendszer összekötettésben van a Google szolgáltatásaival, így a blog témájához illeszkedő hirdetéseket helyez el a felületen, ezzel segítve az elérések növekedését.Ha az oldal csatlakozik a Google Analtysics szolgáltatáshoz, amely segítségével elemezhető a blog elérése, olvasóinak érdeklődési köre, mire kíváncsiak milyen témák érdeklik őket.
Tehát összefoglalva A CMS rendszerek segítségével könnyebbé válhat a weboldalak készítés, számos olyan funkcióval kiegészítve, ami segít az igényeinknek megfelelően kialakítani az oldalt és működőképessé tenni azt.