A színek szerepe

Ki ne szeretné a színeket? Na jó mindenki ismert olyan embert, aki csak a fekete ruhadarabokat tart a szekrényében. Általában ezek az időszakok lecsengenek, de vannak esetek, amikor az egyházi rendek, szervezetek, vagy munkakörök ahol megkövetelik az egyenruha viselését, ezzel is behatárolva az egyén megjelenését a külvilágban.
Számos tanulmány vizsgálta már, milyen hatással vannak a színek a hangulatunkra, viselkedésünkre, sőt akár színek, az energia szintünket is. Sokan ismerik a piros szín élénkítő hatását, míg nagy mértékben használva akár ingerlő, agresszivitást keltő is lehet. Érdekes kutatási eredmény hogy a piros fény hatására gyorsabban nőnek a növények, ellenben az állatokat idegesíti ez a szín, viszont a pasztel színeket jobban kedvelik, a tehenek jobban tejelnek a világoszöldszín használatótól.

Kultúránként is eltér milyen jelentéstartalmat kapcsolunk egy adott színhez, előfordulhat hogy bizonyos érzelmekhez más színvilágot társít egy embercsoport, mint a nagy átlag.

Jól tudjuk, hogy a reklámok és cégek is használják a színek erejét. Ha a színvilág harmóniában van a cég üzenetével, akkor tiszta és jól érhető lesz az emberek számára mit képvisel. Pl. egy biztosító társaság ritkán fog sárga színt választani hiszen ezen cégek a nem a vidámságot, optimizmust és kreativitást szeretnék kommunikálni a célközönség felé, nem ez lesz a fő irányvonaluk, hanem a megbízhatóságot és stabilitást . Ezért jellemzően kék, zöld árnyalatait használják az arculati elemek megválasztásánál.
Itt el is érkeztünk a vizuális megjelenés egyik fontos eszközének megismeréséhet az arculattervezéshez.

Az arculattervezés során egy márka vagy vállalkozás vizuális identitását határozzuk meg. Magában foglalja a logót, a színeket, a betűtípusokat és más grafikai elemeket, amely megjelenésen túl a márka üzenet is közvetíti.

Az arculattervezés céljai a következők:

Felismerhetőség: Az arculattervezés segít abban, hogy a márka könnyen felismerhető legyen a fogyasztók számára. A logó és a színek egyedi kombinációja hozzájárul a márka azonosításához.

Konzisztencia: Az arculattervezés biztosítja, hogy a márka minden kommunikációjában-weboldalak, hirdetések, csomagolás stb.-ugyanazokat a vizuális elemeket használja, ez alapozza meg a márka hitelességét.

Értékek és Üzenetek Kifejezése: Az arculattervezés lehetővé teszi a márka értékeinek és üzeneteinek kifejezését. Például egy fiatalos, színes arculat mást sugall, mint egy luxusmárka elegáns és letisztult megjelenése.

Emocionális Kapcsolat: Az arculattervezés segít az érzelmi kapcsolat kialakításában a fogyasztók és a márkák között. A megfelelő színek és design elemek érzelmeket váltanak ki és emlékezetessé teszik a márkát.

Összességében az arculattervezés egy stratégiai folyamat, amely hozzájárul a márka sikeréhez és megkülönböztetéséhez a versenytársaktól, többek közt a színek segítségével.

Picture of Zita

Zita

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

A színek szerepe

Ki ne szeretné a színeket? Na jó mindenki ismert olyan embert, aki csak a fekete ruhadarabokat tart a szekrényében. Általában ezek az időszakok lecsengenek, de

Tovább olvasom »